kefaletle serbest kalma

ADLİ KONTROL UYGULAMASI OLARAK; KEFALET (GÜVENCE BEDELİ)

Genel olarak,

Kefalet, ceza yargılamasında şüpheli veya sanığa uygulanan adli kontrol türlerinden biridir.  Kanunda öngörülen şartların gerçekleşmesi halinde yine kanunda öngörülen sınırlar içerisinde hakim veya mahkeme tarafından, şüpheli veya sanık adli kontrol uygulamalarından biri veya birkaçına hükmedilerek serbest bırakılabilir. Şartları gerçekleşmişse, şüpheli veya sanık hakkında kefaletle serbest kalma kararı verilebilecektir.

Adli kontrol olarak kefalet

Ceza Muhakemeleri Kanunu; bir suç sebebiyle yürütülen soruşturma veya kovuşturmada tutuklama sebeplerinin varlığı halinde, şüpheli veya sanık hakkında tutuklama kararı verilmesi yerine bu kişilerin adli kontrol altına alınmasına karar verilebileceğini düzenlemiştir. Kanunda düzenlenen adli kontrol uygulamalarından biri de kefalettir.

Hakim veya mahkeme; şartların varlığı halinde, şüpheli veya sanık hakkında tutuklama kararı yerine kefaletle serbest kalma kararına hükmedebilir. Bu halde şüpheli veya sanık hakkındaki soruşturma veya kovuşturma, adli kontrol hükümlerine uyulduğu sürece tutuksuz şekilde devam edecektir.

Hakimin veya mahkemenin kefaletle serbest kalma kararı verebilme şartları

Şüpheli veya sanığın adli kontrol altına alınması kararı hakimin veya mahkemenin takdir yetkisindedir. Ancak bu takdir yetkisi keyfiyetle değil kanunun çizdiği sınırlar çerçevesinde kullanılır. Şüpheli veya sanık hakkında kefaletle serbest kalma kararı verilebilmesi için şu şartların varlığı gerekmektedir;

a. Tutuklanma sebeplerinin varlığı

Adli kontrol uygulamalarından biri olan kefaletle serbest kalma kararına hükmedilebilmesi için öncelikle şüpheli hakkında tutuklama sebeplerinin varlığı gerekmektedir. Hakkında tutuklama sebepleri bulunmayan şüpheli veya sanığın adli kontrol altına alınmasına hükmedilemez. Dolayısıyla adli kontrol uygulamalarından biri olan kefaletle serbest kalma kararına hükmedilemeyecektir.

Tutuklama sebepleri bulunmaksızın şüpheli veya sanığın adli kontrol altına alınması usul ve yasalara aykırıdır. Bu şekilde hükmedilen adli kontrol uygulamalarına karşı itiraz yolu açıktır.

b. Cumhuriyet savcısının talebi

Kural olarak şüpheli veya sanığın; soruşturma evresinde cumhuriyet savcısının istemi ile sulh ceza hakimliğince, kovuşturma evresinde ise görevli ve yetkili mahkeme tarafından re’sen adli kontrol altına alınmasına karar verilebilir.

Ancak kefaletle serbest bırakma kararı bu kuralın istisnalarındandır. Zira kefaletle serbest bırakma kararına hükmedilebilmesi için, bu husus cumhuriyet savcısı tarafından açıkça istenmelidir.

Cumhuriyet savcısının şüpheli veya sanığın kefaletle serbest kalması yönünde talebi olmaksızın verilen kefaletle serbest kalma kararı usul ve yasalara aykırıdır. Bu karara karşı itiraz yolu açıktır.

Kefaletle serbest kalma kararını verecek merci

Cumhuriyet savcısının talebi üzerine; soruşturma evresinde sulh ceza hakimi, kovuşturma evresinde ise görevli ve yetkili mahkeme tarafından şüpheli veya sanık hakkında, adli kontrol olan kefaletle serbest kalma kararı verilebilir.

Kefaletin miktarının ve ödeme yönteminin belirlenmesi

Kefaletin miktarı ve ödemenin tek seferde mi yoksa birden çok taksit şeklinde mi olacağı, şüpheli veya sanığın parasal durumu gözetilerek belirlenir.

Kefalet bedelinin belirlenen süre içerisinde ödenmemesi

Kefalet, Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda düzenlenen adli kontrol türlerinden biridir. Dolayısıyla hakkında kefaletle serbest kalma kararı verilen şüpheli veya sanık; hakim veya mahkeme tarafından kendisine verilen süre içerisinde, kefaleti belirtilen hesaba yatırmadığı takdirde, yargılama sonucunda hükmedilebilecek hapis cezasının süresi ne olursa olsun, yetkili yargı mercii hemen tutuklama kararı verebilir.

Kefaletle serbest kalma kararına itiraz

Adli kontrole ilişkin kararlara karşı itiraz yolu açıktır. Dolayısıyla adli kontrol uygulamalarından biri olan; hakim veya mahkeme tarafından verilen kefaletle serbest bırakma kararına karşı da itiraz edilebilecektir.

Yukarıda belirttiğimiz üzere; gerekli şartlar olmaksızın şüpheli veya sanığın kefaletle serbest kalmasına hükmedilmesi usul ve yasalara aykırıdır. Bu durumda, verilen karara karşı süresi içerisinde itiraz edilmesi gerekmektedir.

Uygulamada sıkça görüldüğü üzere; kefaletle serbest bırakma kararı cumhuriyet savcısının talebi olmadan verilmektedir. Bu durumda verilen kefaletle serbest bırakma kararına itiraz edilmesi halinde şüpheli veya sanık tutuksuz yargılamaya devam edeceği gibi belirlenen kefalet miktarını ödemekten de kurtulacaktır. Ancak şüpheli veya sanık hakkında kanunda öngörülen diğer adli kontrol uygulamalarına hükmedilebilir.

Sonuç

Kefalet, Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda düzenlenen adli kontrol uygulamalarından biridir. Bu nedenle kefaletle serbest bırakma kararının verilebilmesi için öncelikle adli kontrol uygulama şartlarının gerçekleşmesi gerekmektedir. Ayrıca verilecek kefaletle serbest bırakma kararında kefalet miktarı, şüpheli veya sanığın parasal durumuyla orantılı olmalıdır. Tüm bunlara aykırı olarak verilen kefaletle serbest bırakma kararına süresi içerisinde itiraz edilerek adli kontrol uygulaması tamamen sonlandırılabileceği gibi kanunda öngörülen diğer adli kontrol türlerinin uygulanması da sağlanabilecektir. Böylece şüpheli veya sanık parasal ödemeden ve tutuklanma tehdidinden kurtulabilir.

Tüzel Gülşen Hukuk Bürosu, deneyimli ekibiyle birlikte Ceza Hukuku alanında dava ve hukuki danışmanlık hizmeti vermekte olup; ONLİNE DANIŞMANLIK almak veya İLETİŞİM kurmak için sayfalarımızı ziyaret ediniz.

AVUKAT OĞUZHAN GÜLŞEN

Kefaletle. Kefalet. Adli kontrol. Ceza hukuku. Kefalet. Adli kontrol. Kefalet. Adli Kontrol. 

Paylaş

Subscribe
Notify of
guest
8 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet öztürk
Mehmet öztürk
5 months ago

12.5 ceza alan 2yıl 6 ay kapalıda 5 ayoldu açık ceza evine çıkalı kefaletle dışarı çıkabilirmi çıkarsa kefaletle ücreti nekadar olur

Oğuzhan Gülşen
Admin
Oğuzhan Gülşen
5 months ago

Kesinleşen ve infazına geçilen hapis cezaları için kefaletle serbest kalma durumu yoktur.

evren aydın
evren aydın
2 months ago

kolay gelsin iyi çalışmalar tutuklu bulunan şüpheli soruşturma aşamasında savcı talebi üzerine görevli mahkeme tarafından kefaletle serbest kaldı fakat kefalet parası kazancı ile ölçülü değil 4 ay üzerinden geçti yaklaşık 7 aydır da iddianame hazırlanamadı ret oldu.bu kefalet parası ne zaman nasıl alınır

Oğuzhan Gülşen
Admin
Oğuzhan Gülşen
1 month ago
Reply to  evren aydın

Merhaba Evren bey,

Sorularınız ve durumunuzla ilgili detaylı görüşme gerçekleştirmek için bize ulaşmanızı rica eder iyi günler dileriz.

Sefer kebabcı
Sefer kebabcı
2 months ago

Merhaba 2008 yılında kefaletle serbest kaldım ve cezamı. İnfaz ettim mahkemeden kefaletimin iadesini talep ettim ve iadesini aldım fakat 2008 yılında 15 bin lira vermiştim iade olacakta 15 bin lira verdiler yani 13 yılın faizini talep edebilirmiyim ve verirlerdi faizini bizahmet bilgi verirmisiniz

Oğuzhan Gülşen
Admin
Oğuzhan Gülşen
1 month ago
Reply to  Sefer kebabcı

Merhaba Sefer bey,

Sorularınız ve durumunuzla ilgili detaylı görüşme gerçekleştirmek için bize ulaşmanızı rica eder iyi günler dileriz.

Muhammet Fidan
Muhammet Fidan
1 month ago

İftira atılarak hırsız suçu işlenmiş gördüktüm ve Adli kontrol şartıyla serbest kaldım diğer davada kefalet ödeyerek kurtula bilirmiyim , savcı beni ağzım da çıkmayan laflara memsiye almadı, beni sulh ceza hâkimliği sevk ti sonra hâkim bey beni adli kontrol şartıyla serbest bıraktı , bende kefalet kurtulmak istiyorum ne yapmam gerekıyor,Bıde sicil im düzeltmek istiyorum.

Oğuzhan Gülşen
Admin
Oğuzhan Gülşen
1 month ago
Reply to  Muhammet Fidan

Merhaba Muhammet bey,

Sorularınız ve durumunuzla ilgili detaylı görüşme gerçekleştirmek için bize ulaşmanızı rica eder iyi günler dileriz.

error: İçerik korumalıdır