çifte vatandaşlık başvurusu

ÇİFTE VATANDAŞLIK BAŞVURUSU ve BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER

Çifte Vatandaşlık

Çifte vatandaşlık, kişinin aynı anda birden çok devlet ile arasında vatandaşlık bağı bulunduğu durumu ifade etmektedir. Vatandaşlık bağı, nasıl ve ne zaman kurulacağını devletlerin egemenlik yetkilerini kullanarak hazırladıkları yasalarla düzenledikleri hukuki bağdır. Kişinin aynı zaman diliminde birden çok devletle bu hukuki bağa sahip olması halinde çifte vatandaşlık dediğimiz statü ortaya çıkmaktadır. Çifte vatandaşlık statüsünün oluşması için vatandaşı olunan devletler nezdinde tanınıp bu durumun ilgili kayıtlara geçirilmesi gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti. Devletinde bu işlem yabancı bir devletin vatandaşlığını kazanan kişinin buna ilişkin belgelerle birlikte ilgili kuruma başvurması neticesinde gerçekleştirilir. Türk Vatandaşlığı Kanunu madde 44; çifte vatandaşlık başvurusu

“Herhangi bir nedenle yabancı bir devlet vatandaşlığını kazanan kişilerin, bu durumlarına ilişkin belgeleri ibraz etmeleri ve yapılacak inceleme sonucunda kayden aynı kişiler olduklarının tespiti halinde, nüfus aile kütüklerindeki kayıtlarına çok vatandaşlığa sahip olduklarına dair açıklama yapılır.”

Diyerek, bu durumu belirtmiştir. Ayrıntılı bilgi için çifte vatandaşlık nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nereye ve Kim Tarafından Yapılır?

Çifte vatandaşlık başvurusu, yurt içinde yaşayanlar için ikamet ettikleri adresin bulunduğu ilçe nüfus müdürlüklerine yapılır. Yurtdışında yaşayanlar için ise yaşadıkları ülkede bulunan dış temsilciliklere yapılır. 

Başvuru, bizzat kişinin kendisi tarafından yapılabileceği gibi çifte vatandaşlık başvurusu yapma yetkisinin verildiği özel vekaletname ile vekil aracılığı ile de yapılabilmektedir. Başvurular posta yolu ile kabul edilmemekte olup başvuru sahibinin yahut vekilinin başvuru makamında bizzat başvuru yapması gerekmektedir.

Ergin olmayan veya ayırt etme gücünden yoksun kişilerin çifte vatandaşlık başvuruları bu kişilerin velisi yahut vasisi aracılığı ile yapılır.

Çifte Vatandaşlık Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Çifte vatandaşlık başvurusunda başvuru sahibinden istenen belgeler şunlardır;

  1. Başvuru Formu
  2. 2 Adet. 50*60 mm boyutunda beyaz fonda, desensiz ICAO tarafından belirlenen ve makinede okunabilen biyometrik fotoğraf
  3. Nüfus cüzdanı veya örneği,
  4. Diğer devlet vatandaşlığının hangi tarihte kazanıldığını gösteren kimlik bilgilerini içeren ve usulüne uygun olarak onaylanmış bir belgenin noter tasdikli Türkçe tercümesi.
  5. Çifte vatandaşlık başvurusu yapabilme yetkisinin düzenlendiği özel vekaletname ve vekilin kimlik bilgilerini beyan edebileceği resmi belge (Vekil aracılığı ile yapılan başvurular için)

Belirtilen belgelerin başvuru esnasında başvuru makamına eksiksiz şekilde sunulması gerekmektedir. Belgelerde eksiklik olması halinde başvuru kabul edilmeyecektir.

Örneğin. Örneğin. Sonuç olarak. Örneğin. Örneğin. Sonuç olarak. Örneğin.Örneğin. T. Ü. Z. E. L. G. Ü. L. Ş. E. N. H. U. K. U. K. B. Ü. R. O. S. U.  Örneğin. Örneğin. Sonuç olarak. Örneğin. Örneğin. Sonuç olarak. Örneğin.Örneğin. Sonuç olarak. Örneğin.Örneğin. S. E. O. U. 

Paylaş

Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sahın Yureklı
Sahın Yureklı
2 months ago

Alman Vatandasıyım Cıfte. Vatandaslık nereye Bas Vurmam Gerekıyor Austuryada Yasıyorum

error: İçerik korumalıdır